Залежність від гаджетів: що це та як її позбутися. Рекомендації психолога

Мобільні телефони для кожного з нас виконують важливі й корисні функції, спрощуючи життя. У маленькому зручному пристрої відбувається і спілкування, і робота, і банківські операції, і ігри та ще безліч різноманітних дій.   Але надмірне їх використання призводить до звикання,  і в результаті формується залежність.

Мобільна залежність – це психологічна пристрасть, сильний потяг до телефону і неможливість знаходитися без нього. Залишаючись без гаджета, залежна людина відчуває стрес, емоційне «притуплення», не може зосередитись на своїх діях, нудьгує і відчуває, ніби чогось не вистачає, можливі прояви агресії.

Залежність від гаджетів може зруйнувати реальне життя та сформувати  віртуальне. Неконтрольоване використання гаджетів може призводити до низки проблем із психологічним і фізичним здоров’ям: порушенням зору,  підвищенням почуття тривоги, порушенням сну,  проявами депресії, апатії чи  агресивності, зниженням концентрація уваги, порушення пам’яті,  проблемами з соціальної адаптації, неможливістю виражати та ідентифікувати свої емоції.

Боротьба з обговорюваною залежністю (як і з будь-якою іншою) розпочинається з трьох основних кроків:

-      По-перше – усвідомлення та прийняття цієї залежності: «Так, я розумію і усвідомлюю, що у мене залежність від гаджетів».

-      По-друге – бажання це змінити: «Так, я хочу це змінити, я хочу по-іншому».

-      По-третє – формування нових звичок, контроль своїх дій і самодисципліна.

Потрібно визначити, що робити і чим зайнятись замість гаджета та виробляти нові звички.

  1.   Замість того, щоб витрачати час на гаджети, влаштуйте 30-хвилинну прогулянку на свіжому повітрі. Кожний день новий маршрут: це корисно для здоров’я, підіймає настрій, дарує нові враження.
  2.   Читайте цікаві книги, малюйте, спілкуйтеся з рідними чи друзями, грайте в настільні ігри, виділіть час для хобі.
  3.   Встановіть функціональне значення гаджету для себе особисто і дотримуйтеся цього призначення.
  4.   Якщо використовуєте гаджет для роботи – займайтеся лише робочими питаннями, не відволікайтесь на інші вкладки. Робіть перерви на 10-15 хв.
  5.   Використовуючи ґаджет для розваг та соціальних мереж, ставте таймер – максимум 30 хв на день.
  6.   Влаштовуйте дні без гаджетів, залишаючи лише функцію телефону.
  7.   Відключайте зайві повідомлення та розсилки.
  8.   Не використовуйте ґаджет там, де можна без нього обійтися (під час їжі, прогулянки, коли спілкуєтеся з друзями тощо).

 

Маріупольський МВПО в Донецькій області 

Image