Поліцейським на замітку: що таке перша психологічна допомога і як її надавати?

Кожному із нас добре відомо, що таке перша медична допомога і в чому вона полягає, а от що таке перша психологічна допомога та в чому її суть знають далеко не всі.

Під терміном перша психологічна допомога (ППД) розуміється сукупність заходів загальнолюдської  підтримки і практичної допомоги людям, які зазнали страждання та нужденності у разі нещасного випадку, насильства чи катувань, терористичного акту, втрати близької людини чи інших трагічних подій. Слід зазначити, що ППД – це не професійне психологічне консультування, оскільки не передбачає детального обговорення, аналізу чи встановлення хронології та суті подій, які викликали стан дистресу, тому її може надавати не лише професійний психолог, а й інший спеціаліст, поліцейський в тому числі, для цього лише необхідно ознайомитись з особливостями її надання та  основними завданнями. Враховуючи той факт, що професійна діяльність поліцейського насичена різного рівня складності ситуаціями, учасники котрих, доволі часто потребують ППД, пропоную детально ознайомитись зі специфікою її надання.

Основними завданнями ППД є: 

  • надання практичної допомоги особам, що пережили кризову подію;
  • сприяти убезпеченню осіб, які можуть стати жертвами насильства чи 

дискримінації та їх захист від подальшої шкоди;

  • заспокоїти, сприяти стабілізації емоційного стану людей у стресі; вислухати, але не примушувати їх говорити;
  • підтримати і за можливості посилити у потерпілих почуття власної спроможності допомогти собі й іншим;
  • зорієнтуватися у потребах і проблемах осіб, надати потрібну інформацію про можливість задоволення їхніх потреб, або сприяти отриманню такої інформації із надійного джерела, перенаправити осіб до відповідних служб, котрі можуть забезпечити їм необхідну допомогу;
  • надати інформацію про можливу соціальну підтримку, ознайомити з ресурсами громадської підтримки.

 ППД – це гуманна, підтримувальна та практична допомога особам, що нещодавно пережили сильний стрес, яка включає ненав'язливе практичне піклування та підтримку, оцінку потреб та занепокоєнь, надання допомоги в задоволенні базових потреб (в їжі та воді), слухання, але не примус говорити, заспокоєння та втішання осіб, надання їм допомоги в отриманні інформації,  соціальної підтримки та захисту від подальшої шкоди. Слід пам’ятати, що ППД – це не весь обсяг допомоги, необхідно людині для налагодження її подальшого життя, а лише найперші заходи, спрямовані на те, щоб допомогти в період одразу після гострої фази події і забезпечити найнеобхіднішу підтримку, що сприятиме конструктивному опануванню ситуацією і подальшому відновленню після неї. Найчастіше це одноразове втручання, і ви можете знаходитися поруч з потерпілими лише короткий час. Для подальшого відновлення вони повинні докласти власні зусилля і дати раду собі у непростій життєвій ситуації.

Варто звернути увагу на те, що не всі особи, які пережили кризову подію, потребують чи хочуть отримати ППД, звідси не потрібно нав'язувати допомогу тим, хто її не хоче, але необхідно переконатись, що будь-хто, хто може захотіти отримати підтримку, можуть вільно до вас звертатися.  

Звісно, що кожен поліцейський зобов’язаний перед усім дбати про власну безпеку, забезпечити належне виконання покладених на нього обов’язків, а вже тоді при можливості та бажанні здійснювати ППД. Поряд з цим маємо розуміти, що складність отриманої психологічної травми людей, що опинилися у складній ситуації у подальшому може залежати від якості та вчасного отримання ППД. 

                                     

Провідний психолог ВКЗ УПО Івано-Франківської області Надія БЕРЛАДІНА