«Алло, вашій доньці терміново потрібні кошти на операцію…»

Або як не втрапити у пастку шахраїв?

Уявіть ситуацію: «Вихідний день, передсвяткова метушня. Ви подрібнюєте овочі для олів’є, плануєте свій вечір, чекаєте гостей. Раптом бачите на телефоні вхідний дзвінок. Піднімаєте слухавку і чуєте незнайомий голос: «Добрий день! Маю для вас неприємну новину – ваша донька потрапила в автомобільну аварію. Терміново потрібні кошти на лікування. Якщо вчасно не зробити операцію, вона помре…». Ви спантеличені, не можете зрозуміти, що коїться. Шоковані почутим, запитуєте, скільки потрібно коштів. Чуєте у відповідь, що дуже багато. І найголовніше – погоджуєтесь віддати все, що маєте, задля порятунку своєї дитини. Чоловік на іншому кінці дроту неприховано радіє і повідомляє вам, що незабаром до вас додому прийде медичний працівник та забере гроші для лікування. Ви кладете слухавку і негайно починаєте збирати всі заощадження. Витрушуєте все з гаманця. У двері стукають рівно через п’ятнадцять хвилин після дзвінка невідомого чоловіка. Ви відкриваєте і перед собою бачите людину у медичні масці. Дізнаєтесь, що саме ця особа має передати гроші в лікарню та віддаєте зібраний пакунок. Отямитись вам вдається лиш через пів години після візиту псевдомедика. Телефонуєте доньці і дізнаєтесь, що вона жива-здорова, на пів дорозі додому. А далі – звернення до правоохоронців, слідчі дії, картання себе за недалекоглядність та зіпсовані свята».

Ця історія – далеко не сюжет з пафосного фільму-екшну. Це – опис одного з пунктів оперативного зведення з єдиного реєстру досудових розслідувань правоохоронних органів. З початку січня в Рівненській області зареєстровано кілька таких випадків шахрайства. У кожній ситуації потерпілі, без жодного вагання, погодилися віддати всі гроші, які вимагали аферисти. А це – десятки тисяч гривень, сотні доларів та євро.

Так, шахраї стали мега спритними. Вони уміють втиратися в довіру, випитувати інформацію. Може трапитися, що до вас зателефонує стороння особа і вдаватиме, що вона давно вас знає. Розповідатиме, що пам’ятає спільно проведений час та триматиме інтригу з приводу того, хто вона. Під час розмови дізнається потрібну їй інформацію про вас та ваших рідних. А після цього знаходитиме ваші «больові» точки, натиснувши на які, зможе виманити у вас гроші.

Бути пильним треба завжди. А щоб ви не потрапити на гачок до шахраїв, ми підготували для вас кілька практичних порад:

  • не повідомляйте нікому, що зберігаєте вдома заощадження, що вони взагалі у вас є;
  • завжди критично ставтеся до будь-яких дзвінків з невідомих вам номерів;
  • наполегливо прохайте особу назватися;
  • з’ясуйте мету дзвінка;
  • якщо чуєте про те, що хтось з родичів потрапив у біду, насамперед, повідомте співрозмовнику, що мусите, а найголовніше - можете, перевірити інформацію;
  • закінчивши розмову, негайно зателефонуйте людині, про яку йшлося у повідомленні від незнайомця;
  • порадьтеся щодо подальших дій з близькими, не приймайте рішення нічого не зваживши;
  • намагайтеся міркувати розважливо та тверезо, відкинувши всі емоції, пам’ятайте, що ваша інфантильність може зіграти з вами злий жарт.

Звісно, всі ми переймаємося благополуччям наших близьких. І кожен з нас готовий піти на будь-які жертви, аби допомогти рідній людині у скрутну хвилину. На жаль, шахраї навчилися успішно цим користуватися. Тому будьте на сторожі, перевіряйте інформацію, контролюйте свої дії.

Управління поліції охорони в Рівненській області